Skip to content

11 Second BaywayToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Oct 11, 2002

Property Information

Block1085.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,204
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
41%
Improvement Value:$131,700
59%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,055+5.2%
2024$3,855-4.3%
2023$4,028+0.4%
2022$4,010+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 11131, Page 457

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5595, Page 160

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 4997, Page 828

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4336, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1950