Skip to content

76 Breton Harbors DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2014

Property Information

Block1085.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,594
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
36%
Improvement Value:$188,000
64%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,104+5.5%
2024$4,839-14.4%
2023$5,654+0.5%
2022$5,628+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 5397, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1950