Skip to content

18 Fourth BaywayToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Nov 14, 1996

Property Information

Block1085.08
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,424
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
36%
Improvement Value:$195,300
64%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+5.2%
2024$5,267+9.1%
2023$4,830+0.4%
2022$4,808+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5420, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1955