Skip to content

140 Main BaywayToms River, NJ 08753

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block1085.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,158
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,000
39%
Improvement Value:$151,600
61%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,527+5.2%
2024$4,303+4.7%
2023$4,111+0.4%
2022$4,093+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,158DeedBook 20071, Page 1479Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 11231, Page 1124

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4702, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1950