Skip to content

64 Breton Harbors DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block1085.10
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,318
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
29%
Improvement Value:$217,900
71%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625+5.2%
2024$5,347+20.5%
2023$4,436+0.4%
2022$4,417+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 17196, Page 1648Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 13682, Page 1898

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 11611, Page 1643

Property Sale

Sale
$129,400
DeedBook 4628, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1969