Skip to content

13 Fourth BaywayToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block1085.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
27%
Improvement Value:$251,900
73%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,244+5.2%
2024$5,936+25.8%
2023$4,717+0.4%
2022$4,696+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 16932, Page 591Recorded11/9/2017

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 15384, Page 76

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 5346, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5296, Page 580

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5168, Page 674