Skip to content

1550 Whittier AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block1085.11
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,334
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
33%
Improvement Value:$207,000
67%
Total Assessment$309,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,627+5.2%
2024$5,349+5.0%
2023$5,093+0.4%
2022$5,070+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 15715, Page 669Recorded12/26/2013

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 11095, Page 1283

Property Built

Built

Year Built: 1972