Skip to content

46 Seventh BaywayToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$15,032
Last Sale Date
Apr 22, 1998

Property Information

Block1085.13
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage952
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$176,700
66%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875+5.2%
2024$4,634+22.5%
2023$3,783+0.4%
2022$3,766+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,032
DeedBook 5570, Page 439

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960