Skip to content

51 Seventh BaywayToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block1085.15
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,070
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$203,200
67%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521+5.2%
2024$5,248+23.7%
2023$4,243+0.4%
2022$4,225+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 17508, Page 1520Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 14041, Page 923

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11708, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1945