Skip to content

20 Eighth BaywayToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2006

Property Information

Block1085.16
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,395
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$185,100
66%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+5.2%
2024$4,866+5.6%
2023$4,609+0.4%
2022$4,589+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4091, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1956