Skip to content

29 Seventh BaywayToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$236,900
Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block1085.16
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage952
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
37%
Improvement Value:$159,800
63%
Total Assessment$253,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,622+5.2%
2024$4,393+8.7%
2023$4,043+0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$236,900
DeedBook 12549, Page 22

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 10010, Page 438

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4604, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1956