Skip to content

49 Eighth BaywayToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block1085.20
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,646
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
25%
Improvement Value:$274,500
75%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+5.2%
2024$6,344+20.7%
2023$5,258+0.4%
2022$5,235+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 16591, Page 461Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 12808, Page 269

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12263, Page 1765

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10218, Page 537

Property Sale

Sale
$69,990
DeedBook 5336, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 3921, Page 789