Skip to content

31 Main BaywayToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block1085.22
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,708
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$216,300
70%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+5.2%
2024$5,371-5.0%
2023$5,651+0.4%
2022$5,626+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 12998, Page 460

Property Sale

Sale
$204,500
DeedBook 11520, Page 555

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10218, Page 1383

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 5215, Page 865

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4603, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1955