Skip to content

9 Main BaywayToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 15, 2004

Property Information

Block1085.22
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,187
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,000
54%
Improvement Value:$367,400
46%
Total Assessment$802,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,612+5.2%
2024$13,890+38.2%
2023$10,050+0.4%
2022$10,006+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 11988, Page 1033

Property Sale

Sale
$168,750
DeedBook 5531, Page 509

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4441, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1969