Skip to content

1583 Deer Hollow DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block1086.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,210
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
38%
Improvement Value:$217,900
62%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,353+5.2%
2024$6,039+19.8%
2023$5,040+0.4%
2022$5,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12972, Page 654

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5586, Page 339

Property Sale

Sale
$89,400
DeedBook 4415, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1964