Skip to content

1575 Deer Hollow DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 27, 2026

Property Information

Block1086.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,874
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
36%
Improvement Value:$234,800
64%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661+5.2%
2024$6,332+12.9%
2023$5,609+0.4%
2022$5,584+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,874DeedBook 20270, Page 1757Recorded1/29/2026

Property Sale

Sale
$163,500

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 15997, Page 284Recorded2/2/2015

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 13649, Page 1888

Property Built

Built

Year Built: 1963