Skip to content

532 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block1086.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,403
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
37%
Improvement Value:$238,900
63%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,882+5.2%
2024$6,541+4.5%
2023$6,257+0.4%
2022$6,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000
Sq Ft2,403DeedBook 19796, Page 886Recorded9/19/2024

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 4343, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1963