Skip to content

589 Fountain DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$346,900
Last Sale Date
Mar 15, 2006

Property Information

Block1086.02
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,708
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
37%
Improvement Value:$226,000
63%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,537+5.2%
2024$6,214+4.9%
2023$5,922+0.4%
2022$5,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$346,900
DeedBook 13101, Page 1220

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 4107, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1969