Skip to content

550 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block1086.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,071
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
41%
Improvement Value:$186,300
59%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+5.2%
2024$5,492+4.1%
2023$5,278+0.4%
2022$5,255+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 13833, Page 896

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 12295, Page 1968

Property Built

Built

Year Built: 1964