Skip to content

554 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Oct 29, 1998

Property Information

Block1086.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,955
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
41%
Improvement Value:$188,600
59%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+5.2%
2024$5,532+13.3%
2023$4,882+0.4%
2022$4,861+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5679, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1964