Skip to content

1591 Woodcrest DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Date
Jul 20, 1979

Property Information

Block1086.03
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,098
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
38%
Improvement Value:$214,900
62%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,353+5.2%
2024$6,039+7.9%
2023$5,599+0.4%
2022$5,574+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3850, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1963