Skip to content

1597 Woodcrest DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block1086.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,050
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
38%
Improvement Value:$217,400
62%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+5.2%
2024$6,083+4.7%
2023$5,812+0.4%
2022$5,786+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft2,050DeedBook 18739, Page 583Recorded10/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1963