Skip to content

548 Fountain DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block1086.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,073
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
37%
Improvement Value:$223,300
63%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+5.2%
2024$6,168+0.2%
2023$6,152+0.4%
2022$6,125+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 14125, Page 1084

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 10182, Page 1162

Property Built

Built

Year Built: 1962