Skip to content

1467 Randolph StreetToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block1086.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,610
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
39%
Improvement Value:$204,900
61%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+5.2%
2024$5,849+9.8%
2023$5,326+0.4%
2022$5,302+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 16800, Page 341Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 16631, Page 9Recorded1/13/2017

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5544, Page 683

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4693, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1968