Skip to content

1594 Woodcrest DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 9, 2013

Property Information

Block1086.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,988
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
37%
Improvement Value:$224,900
63%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+5.2%
2024$6,178+12.2%
2023$5,506+0.4%
2022$5,482+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 15678, Page 941Recorded11/6/2013

Property Sale

Sale
$27,700
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963