Skip to content

574 Fawn DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block1086.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,633
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
40%
Improvement Value:$203,500
60%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+5.2%
2024$5,825+16.3%
2023$5,007+0.4%
2022$4,986+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 14298, Page 1138

Property Built

Built

Year Built: 1968