Skip to content

581 Deer LaneToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block1086.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,673
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
38%
Improvement Value:$219,700
62%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+5.2%
2024$6,174+10.4%
2023$5,594+0.4%
2022$5,569+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 17227, Page 1530Recorded9/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970