Skip to content

1570 Deer Hollow DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Date
Dec 20, 2010

Property Information

Block1086.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,200
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
42%
Improvement Value:$189,200
58%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,690+5.4%
2024$5,397+16.3%
2023$4,640+0.5%
2022$4,618+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970