Skip to content

551 Princess CourtToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block1086.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,434
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
40%
Improvement Value:$216,300
60%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543+5.2%
2024$6,219+13.1%
2023$5,501+0.4%
2022$5,477+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5563, Page 930

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5209, Page 287

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4519, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1970