Skip to content

546 Deer LaneToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block1086.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,978
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
39%
Improvement Value:$210,200
61%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,054+5.4%
2024$5,743+14.3%
2023$5,023+0.5%
2022$5,000-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5020, Page 572

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4137, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1963