Skip to content

1574 Deer Hollow DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block1086.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,110
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
40%
Improvement Value:$207,300
60%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+5.2%
2024$5,977+4.8%
2023$5,704+0.4%
2022$5,679+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$413,000
Sq Ft2,110DeedBook 19418, Page 1230Recorded6/29/2023

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 5287, Page 444

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5168, Page 971

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4523, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1964