Skip to content

1460 Randolph StreetToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block1086.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,879
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
39%
Improvement Value:$210,600
61%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,312+5.2%
2024$6,000+8.6%
2023$5,526+0.4%
2022$5,502+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5621, Page 907

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4898, Page 206

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4549, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1968