Skip to content

595 Fawn DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Date
Nov 15, 1982

Property Information

Block1086.07
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,884
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
38%
Improvement Value:$224,900
62%
Total Assessment$364,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,645+5.2%
2024$6,316+6.0%
2023$5,959+0.4%
2022$5,933+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4122, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1968