Skip to content

949 Utah DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block1086.08
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,870
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
38%
Improvement Value:$218,100
62%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,375+5.2%
2024$6,060+7.8%
2023$5,624+0.4%
2022$5,599+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,870DeedBook 20042, Page 1423Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 17069, Page 316Recorded4/2/2018

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 3664, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1967