Skip to content

626 Fawn DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Date
Jan 14, 2024

Property Information

Block1086.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,875
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
37%
Improvement Value:$225,400
63%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+5.2%
2024$6,204+7.9%
2023$5,751+0.4%
2022$5,726+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968