Skip to content

569 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 21, 2015

Property Information

Block1086.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,788
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
38%
Improvement Value:$235,000
63%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+5.2%
2024$6,509+1.7%
2023$6,398+0.4%
2022$6,370+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12347, Page 978

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5614, Page 703

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5395, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 3776, Page 69