Skip to content

619 Fountain DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block1086.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,633
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
39%
Improvement Value:$207,700
61%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,204+5.2%
2024$5,898+21.7%
2023$4,847+0.4%
2022$4,826+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,633DeedBook 19765, Page 94Recorded8/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1969