Skip to content

623 Fountain DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block1086.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,875
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,000
38%
Improvement Value:$218,100
62%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,394+5.2%
2024$6,078+19.2%
2023$5,098+0.4%
2022$5,075+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,875DeedBook 20014, Page 921Recorded5/16/2025

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11684, Page 872

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 10119, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1968