Skip to content

975 Utah DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Date
Oct 2, 2002

Property Information

Block1086.10
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage996
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
49%
Improvement Value:$147,200
51%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,248+5.2%
2024$4,989+13.8%
2023$4,384+0.4%
2022$4,365+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969