Skip to content

564 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block1086.11
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,892
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
37%
Improvement Value:$244,600
63%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+5.2%
2024$6,709+10.0%
2023$6,100+0.4%
2022$6,073+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,892DeedBook 18685, Page 654Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,892DeedBook 18393, Page 540Recorded3/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1974