Skip to content

889 Utah DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$40,500
Last Sale Date
Sep 7, 1978

Property Information

Block1086.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,254
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
35%
Improvement Value:$253,400
65%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+5.2%
2024$6,723+4.4%
2023$6,443+0.4%
2022$6,415+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 3755, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1978