Skip to content

1420 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block1086.12
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,990
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
33%
Improvement Value:$270,100
67%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,340+5.2%
2024$6,978+0.4%
2023$6,951+0.4%
2022$6,921+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 15379, Page 946

Property Sale

Sale
$158,700
DeedBook 5143, Page 1

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 3970, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1970