Skip to content

515 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block1086.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage950
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
62%
Improvement Value:$91,400
38%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359+5.2%
2024$4,144+12.0%
2023$3,700+0.4%
2022$3,684+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,255
DeedBook 5411, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$91,750
DeedBook 4708, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1940