Skip to content

510 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 7, 2016

Property Information

Block1086.15
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage912
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
54%
Improvement Value:$125,500
46%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+5.2%
2024$4,752+14.3%
2023$4,156+0.4%
2022$4,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 16613, Page 49Recorded12/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 4575, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1967