Skip to content

525 Raven CourtToms River, NJ 08753

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block1086.17
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,972
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
40%
Improvement Value:$208,300
60%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,324+5.2%
2024$6,012+4.9%
2023$5,729+0.4%
2022$5,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000
Sq Ft1,972DeedBook 19927, Page 774Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 10840, Page 1213

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5188, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1963