Skip to content

533 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Jan 21, 1994

Property Information

Block1086.17
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,962
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
38%
Improvement Value:$216,000
62%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319+5.2%
2024$6,007+10.0%
2023$5,461+0.4%
2022$5,437+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5134, Page 825

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4436, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1964