Skip to content

1631 Partridge StreetToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block1086.17
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,052
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
35%
Improvement Value:$245,600
65%
Total Assessment$378,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+5.2%
2024$6,554+4.4%
2023$6,280+0.4%
2022$6,252+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,052DeedBook 19796, Page 860Recorded9/19/2024

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 14430, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$357,000
DeedBook 13170, Page 1631

Property Sale

SaleMulti
$30,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969