Skip to content

510 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Oct 1, 1971

Property Information

Block1086.19
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,050
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
41%
Improvement Value:$204,300
59%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,056+5.4%
2024$5,744+6.7%
2023$5,381+0.5%
2022$5,357+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971