Skip to content

1605 Partridge StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block1086.19
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,052
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
40%
Improvement Value:$213,900
60%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+7.2%
2024$6,062+3.4%
2023$5,862+0.4%
2022$5,836+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971