Skip to content

243 South Lagoon RoadLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$237,900
Last Sale Date
Dec 30, 1998

Property Information

Block1087.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,976
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,000
43%
Improvement Value:$576,900
57%
Total Assessment$1,011,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,427+5.2%
2024$17,516+10.8%
2023$15,809+0.4%
2022$15,740+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$237,900
DeedBook 5651, Page 603

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4915, Page 561

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4118, Page 144